Прејди на содржината

Берингштет

Координати: 54°11′N 9°32′E / 54.183° СГШ; 9.533° ИГД / 54.183; 9.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берингштет
Споменик во Берингштет
Споменик во Берингштет
Споменик во Берингштет
Грб на Берингштет
Берингштет во рамките на Германија
Берингштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Ханс-Кристијан Вендел
Основни податоци
Површина 14,29 км2
Надм. височина 14 м
Население 756 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25575
Повик. бр. 04874
Портал www.amthohenwestedt-
land.de
Местоположба на Берингштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°11′N 9°32′E / 54.183° СГШ; 9.533° ИГД / 54.183; 9.533

Берингштет (германски: Beringstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)