Флекеби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флекеби
Културниот дом во Флекеби
Културниот дом во Флекеби
Грб на Флекеби
Флекеби is located in Германија
Флекеби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Урзула Шварцер (СДП)
Основни податоци
Површина 12,31 км2
Надм. височина 8 м
Население 2.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24357
Повик. бр. 04354
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Флекеби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°29′6″N 9°42′13″E / 54.48500° СГШ; 9.70361° ИГД / 54.48500; 9.70361Координати: 54°29′6″N 9°42′13″E / 54.48500° СГШ; 9.70361° ИГД / 54.48500; 9.70361

Флекеби (германски: Fleckeby; дански: Flækkeby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на половина пат помеѓу градовите Екернферде и Шлезвиг на Шлај.

Општината претставува административно седиште на поранешната општинска заедница Шлај.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)