Осдорф

Координати: 54°26′0″N 10°1′0″E / 54.43333° СГШ; 10.01667° ИГД / 54.43333; 10.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Осдорф
Велепоседнички дом Боргхорст во Осдорф
Велепоседнички дом Боргхорст во Осдорф
Велепоседнички дом Боргхорст во Осдорф
Грб на Осдорф
Осдорф во рамките на Германија
Осдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Ернст-Хајнрих Штак (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,88 км2
Надм. височина 19 м
Население 2.507 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24251
Повик. бр. 04346
Портал www.amt-daenischer-
wohld.de
Местоположба на Осдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°26′0″N 10°1′0″E / 54.43333° СГШ; 10.01667° ИГД / 54.43333; 10.01667

Осдорф (германски: Osdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)