Флинтбек

Координати: 54°15′N 10°4′E / 54.250° СГШ; 10.067° ИГД / 54.250; 10.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флинтбек
Црква во Флинтбек
Црква во Флинтбек
Црква во Флинтбек
Грб на Флинтбек
Флинтбек во рамките на Германија
Флинтбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Флинтбек
Градоначалник Олаф Пламбек (независен)
Основни податоци
Површина 17,57 км2
Надм. височина 50 м
Население 7.240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 412 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24220
Повик. бр. 04347
Портал www.flintbek.de
Местоположба на Флинтбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°15′N 10°4′E / 54.250° СГШ; 10.067° ИГД / 54.250; 10.067

Флинтбек (германски: Flintbek) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на реката Ајдер, околу 13 километри југозападно од Кил. Во рамките на општината влегуваат местата Клајнфлинтбек, Гросфлинтбек и Форде.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]