Јефенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јефенштет
Заштитена историска градба во Јефенштет
Заштитена историска градба во Јефенштет
Грб на Јефенштет
Јефенштет is located in Германија
Јефенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Дитер Бакхаус (СДП)
Основни податоци
Површина 45,48 км2
Надм. височина 6 м
Население 3.356 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24808
Повик. бр. 04337
Портал www.amt-
jevenstedt.de
Местоположба на Јефенштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°13′54″N 9°40′18″E / 54.23167° СГШ; 9.67167° ИГД / 54.23167; 9.67167Координати: 54°13′54″N 9°40′18″E / 54.23167° СГШ; 9.67167° ИГД / 54.23167; 9.67167

Јефенштет (германски: Jevenstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 8 километри јужно од Рендсбург. Во рамките на општината влегуваат Алтенкатбек, Баркхорн, Брамкамп, Дамштет, Јефенштетертајх, Колсхорн, Кројцкопел, Нинкатбек, Полхорн, Швабе и Шпанан.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјална страница на општинската заедница (германски)