Хасмор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хасмор
Патоказ на влезот од Хасмор
Патоказ на влезот од Хасмор
Патоказ на влезот од Хасмор
Грб на Хасмор
Хасмор во рамките на Германија
Хасмор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Канал Ајдер
Градоначалник Егерт Фос
Основни податоци
Површина 10,28 км2
Надм. височина 21 м
Население 263 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24783
Повик. бр. 04330, 04331
Портал www.amt-
eiderkanal.de
Местоположба на Хасмор во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°17′37″N 9°49′13″E / 54.29361° СГШ; 9.82028° ИГД / 54.29361; 9.82028Координати: 54°17′37″N 9°49′13″E / 54.29361° СГШ; 9.82028° ИГД / 54.29361; 9.82028

Хасмор (германски: Haßmoor) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)