Ној Дуфенштет

Координати: 54°22′N 9°40′E / 54.367° СГШ; 9.667° ИГД / 54.367; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ној Дуфенштет
Црква во Ној Дуфенштет
Црква во Ној Дуфенштет
Црква во Ној Дуфенштет
Ној Дуфенштет во рамките на Германија
Ној Дуфенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Хајнрих Дитрих Јанцен
Основни податоци
Површина 5,71 км2
Надм. височина 30 м
Население 122 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24794
Повик. бр. 04331, 04338
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Ној Дуфенштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°22′N 9°40′E / 54.367° СГШ; 9.667° ИГД / 54.367; 9.667

Ној Дуфенштет (германски: Neu Duvenstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)