Лунштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лунштет
Лунштет во рамките на Германија
Лунштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Ханс-Хајнрих Рајмер
Основни податоци
Површина 15,33 км2
Надм. височина 30 м
Население 401 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24816
Повик. бр. 04875
Портал www.amt-jevenstedt.de
Местоположба на Лунштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′0″N 9°42′0″E / 54.16667° СГШ; 9.70000° ИГД / 54.16667; 9.70000Координати: 54°10′0″N 9°42′0″E / 54.16667° СГШ; 9.70000° ИГД / 54.16667; 9.70000

Лунштет (германски: Luhnstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)