Раде кај Хоенвештет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раде кај Хоенвештет
Грб на Раде кај Хоенвештет
Раде кај Хоенвештет is located in Германија
Раде кај Хоенвештет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Јохен Ровер
Основни податоци
Површина 3,2 км2
Надм. височина 25 м
Население 96 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Раде кај Хоенвештет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°6′14″N 9°43′7″E / 54.10389° СГШ; 9.71861° ИГД / 54.10389; 9.71861Координати: 54°6′14″N 9°43′7″E / 54.10389° СГШ; 9.71861° ИГД / 54.10389; 9.71861

Раде кај Хоенвештет (германски: Rade bei Hohenwestedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)