Шилп кај Рендсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шилп кај Рендсбург
Грб на Шилп кај Рендсбург
Шилп кај Рендсбург is located in Германија
Шилп кај Рендсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Ото Шнајдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,71 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.103 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24813
Повик. бр. 04331
Портал www.amt-
jevenstedt.de
Местоположба на Шилп кај Рендсбург во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°15′36″N 9°37′47″E / 54.26000° СГШ; 9.62972° ИГД / 54.26000; 9.62972Координати: 54°15′36″N 9°37′47″E / 54.26000° СГШ; 9.62972° ИГД / 54.26000; 9.62972

Шилп кај Рендсбург (германски: Schülp bei Rendsburg) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)