Елсдорф-Вестермилен

Координати: 54°16′N 9°31′E / 54.267° СГШ; 9.517° ИГД / 54.267; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елсдорф-Вестермилен
Куќа во Елсдорф-Вестермилен
Куќа во Елсдорф-Вестермилен
Куќа во Елсдорф-Вестермилен
Грб на Елсдорф-Вестермилен
Елсдорф-Вестермилен во рамките на Германија
Елсдорф-Вестермилен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Дирк Резе
Основни податоци
Површина 27,48 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.582 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24800
Повик. бр. 04332
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Елсдорф-Вестермилен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°31′E / 54.267° СГШ; 9.517° ИГД / 54.267; 9.517

Елсдорф-Вестермилен (германски: Elsdorf-Westermühlen) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)