Баркелсби

Координати: 54°30′11″N 9°50′12″E / 54.50306° СГШ; 9.83667° ИГД / 54.50306; 9.83667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баркелсби
Велепоседнички дом Хемелмарк во Баркелсби
Велепоседнички дом Хемелмарк во Баркелсби
Велепоседнички дом Хемелмарк во Баркелсби
Грб на Баркелсби
Баркелсби во рамките на Германија
Баркелсби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Волф-Дитер Орт
Основни податоци
Површина 17,87 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.561 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24360
Повик. бр. 04351
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Баркелсби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°30′11″N 9°50′12″E / 54.50306° СГШ; 9.83667° ИГД / 54.50306; 9.83667

Баркелсби (германски: Barkelsby; дански: Barkelby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)