Белдорф

Координати: 54°7′38″N 9°21′23″E / 54.12722° СГШ; 9.35639° ИГД / 54.12722; 9.35639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белдорф
Белдорф
Белдорф
Белдорф
Грб на Белдорф
Белдорф во рамките на Германија
Белдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Гинтер Кашвих
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 38 м
Население 272 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04835, 04872
Портал www.beldorf.de
Местоположба на Белдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°7′38″N 9°21′23″E / 54.12722° СГШ; 9.35639° ИГД / 54.12722; 9.35639

Белдорф (германски: Beldorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)