Холтзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холтзе
Замок во Холтзе
Замок во Холтзе
Замок во Холтзе
Грб на Холтзе
Холтзе во рамките на Германија
Холтзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Јенс-Петер Франк (СДП)
Основни податоци
Површина 21,71 км2
Надм. височина 23 м
Население 1.268 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24363
Повик. бр. 04351, 04357
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Холтзе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°24′N 9°51′E / 54.400° СГШ; 9.850° ИГД / 54.400; 9.850Координати: 54°24′N 9°51′E / 54.400° СГШ; 9.850° ИГД / 54.400; 9.850

Холтзе (германски: Holtsee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)