Вабс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вабс
Црква во Вабс
Црква во Вабс
Црква во Вабс
Грб на Вабс
Вабс во рамките на Германија
Вабс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Удо Штајнакер (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,27 км2
Надм. височина 31 м
Население 1.424 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24369
Повик. бр. 04352, 04358
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Вабс во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°58′E / 54.517° СГШ; 9.967° ИГД / 54.517; 9.967Координати: 54°31′N 9°58′E / 54.517° СГШ; 9.967° ИГД / 54.517; 9.967

Вабс (германски: Waabs; дански: Vabs) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)