Ахтервер

Координати: 54°19′0″N 9°58′0″E / 54.31667° СГШ; 9.96667° ИГД / 54.31667; 9.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ахтервер
Противпожарна станица во Ахтервер
Противпожарна станица во Ахтервер
Противпожарна станица во Ахтервер
Грб на Ахтервер
Ахтервер во рамките на Германија
Ахтервер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Ане Катрин Китман (СДП)
Основни податоци
Површина 15,65 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.043 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24239
Повик. бр. 04340
Портал www.achterwehr.de
Местоположба на Ахтервер во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′0″N 9°58′0″E / 54.31667° СГШ; 9.96667° ИГД / 54.31667; 9.96667

Ахтервер (германски: Achterwehr) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Ахтервер се наоѓа на 12 километри западно од Кил и околу 5 километри јужно од Килскиот Канал. Автопатот А210 од Кил до Рендсбург поминува на север од Ахтервер, а низ општината тече и реката Ајдер.

Општината претстатвува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]