Остерби (Рендсбург-Екернферде)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остерби
Фарма во Остерби
Фарма во Остерби
Фарма во Остерби
Грб на Остерби
Остерби (Рендсбург-Екернферде) во рамките на Германија
Остерби (Рендсбург-Екернферде)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Александер Керн
Основни податоци
Површина 9,84 км2
Надм. височина 18 м
Население 1.045 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24367
Повик. бр. 04351, 04353
Портал www.osterby.de
Местоположба на Остерби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°27′N 9°45′E / 54.450° СГШ; 9.750° ИГД / 54.450; 9.750Координати: 54°27′N 9°45′E / 54.450° СГШ; 9.750° ИГД / 54.450; 9.750

Остерби (германски: Osterby; дански: Østerby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)