Техелсдорф

Координати: 54°12′56″N 10°2′55″E / 54.21556° СГШ; 10.04861° ИГД / 54.21556; 10.04861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Техелсдорф
Техелсдорф
Техелсдорф
Техелсдорф
Грб на Техелсдорф
Техелсдорф во рамките на Германија
Техелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Флинтбек
Градоначалник Петер Франц
Основни податоци
Површина 4,35 км2
Надм. височина 33 м
Население 148 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24220
Повик. бр. 04347
Портал www.flintbek.de
Местоположба на Техелсдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°12′56″N 10°2′55″E / 54.21556° СГШ; 10.04861° ИГД / 54.21556; 10.04861

Техелсдорф (германски: Techelsdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)