Бреденбек

Координати: 54°19′0″N 9°52′0″E / 54.31667° СГШ; 9.86667° ИГД / 54.31667; 9.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бреденбек
Полиња со жито северно од Бреденбек. Во позадина се гледаат селски куќи
Полиња со жито северно од Бреденбек. Во позадина се гледаат селски куќи
Полиња со жито северно од Бреденбек. Во позадина се гледаат селски куќи
Грб на Бреденбек
Бреденбек во рамките на Германија
Бреденбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Ханс-Вернер Хаман (СДП)
Основни податоци
Површина 12,43 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.518 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24796
Повик. бр. 04334
Портал www.amtachterwehr.de
Местоположба на Бреденбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′0″N 9°52′0″E / 54.31667° СГШ; 9.86667° ИГД / 54.31667; 9.86667

Бреденбек (германски: Bredenbek) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на 18 километри западно од Кил и 15 километри источно од Рендсбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)