Кенигсхигел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсхигел
Грб на Кенигсхигел
Кенигсхигел во рамките на Германија
Кенигсхигел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Гинтер Бетке
Основни податоци
Површина 6,26 км2
Надм. височина 2 м
Население 178 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24799
Повик. бр. 04339
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Кенигсхигел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′N 9°28′E / 54.317° СГШ; 9.467° ИГД / 54.317; 9.467Координати: 54°19′N 9°28′E / 54.317° СГШ; 9.467° ИГД / 54.317; 9.467

Кенигсхигел (германски: Königshügel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)