Мелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелсдорф
Влезот во Мелсдорф
Влезот во Мелсдорф
Влезот во Мелсдорф
Грб на Мелсдорф
Мелсдорф во рамките на Германија
Мелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Детлеф Уферт
Основни податоци
Површина 5,86 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.878 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 320 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24109
Повик. бр. 04340
Портал www.amtachterwehr.de
Местоположба на Мелсдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′2″N 10°1′52″E / 54.31722° СГШ; 10.03111° ИГД / 54.31722; 10.03111Координати: 54°19′2″N 10°1′52″E / 54.31722° СГШ; 10.03111° ИГД / 54.31722; 10.03111

Мелсдорф (германски: Melsdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)