Гиби

Координати: 54°29′4″N 9°39′57″E / 54.48444° СГШ; 9.66583° ИГД / 54.48444; 9.66583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гиби
Велепоседнички дом Лујзенлунд
Велепоседнички дом Лујзенлунд
Велепоседнички дом Лујзенлунд
Грб на Гиби
Гиби во рамките на Германија
Гиби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Хајнц Мегерс (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,89 км2
Надм. височина 33 м
Население 752 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24357
Повик. бр. 04354
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Гиби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°29′4″N 9°39′57″E / 54.48444° СГШ; 9.66583° ИГД / 54.48444; 9.66583

Гиби (германски: Güby; дански: Gyby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)