Тимаспе

Координати: 54°7′N 9°52′E / 54.117° СГШ; 9.867° ИГД / 54.117; 9.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимаспе
Грб на Тимаспе
Тимаспе во рамките на Германија
Тимаспе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Фриц Местер
Основни податоци
Површина 15,36 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.060 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24644
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Тимаспе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°52′E / 54.117° СГШ; 9.867° ИГД / 54.117; 9.867

Тимаспе (германски: Timmaspe) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)