Ашефел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ашефел
Железничка станица во Ашефел
Железничка станица во Ашефел
Грб на Ашефел
Ашефел is located in Германија
Ашефел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Гинтер Петерзен
Основни податоци
Површина 10,39 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.003 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24358
Повик. бр. 04353
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Ашефел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°26′0″N 9°42′0″E / 54.43333° СГШ; 9.70000° ИГД / 54.43333; 9.70000Координати: 54°26′0″N 9°42′0″E / 54.43333° СГШ; 9.70000° ИГД / 54.43333; 9.70000

Ашефел (германски: Ascheffel; дански: Askfelt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)