Бродерсби (Шванзен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бродерсби
Замок во Бродерсби
Замок во Бродерсби
Грб на Бродерсби
Бродерсби (Шванзен) is located in Германија
Бродерсби (Шванзен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Кристијан Шлемер
Основни податоци
Површина 9,79 км2
Надм. височина 17 м
Население 690 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24398
Повик. бр. 04644
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Бродерсби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°37′N 9°58′E / 54.617° СГШ; 9.967° ИГД / 54.617; 9.967Координати: 54°37′N 9°58′E / 54.617° СГШ; 9.967° ИГД / 54.617; 9.967

Бродерсби (германски: Brodersby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)