Роденбек

Координати: 54°16′0″N 10°1′0″E / 54.26667° СГШ; 10.01667° ИГД / 54.26667; 10.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Роденбек
Грб на Роденбек
Роденбек во рамките на Германија
Роденбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Молфско Езеро
Градоначалник Ханс Зелмер
Основни податоци
Површина 7,09 км2
Надм. височина 19 м
Население 473 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24247
Повик. бр. 04340 и 04347
Портал www.molfsee.de
Местоположба на Роденбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°16′0″N 10°1′0″E / 54.26667° СГШ; 10.01667° ИГД / 54.26667; 10.01667

Роденбек (германски: Rodenbek) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)