Шенхорст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенхорст
Грб на Шенхорст
Шенхорст is located in Германија
Шенхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Флинтбек
Градоначалник Лотар Бишоф
Основни податоци
Површина 3,55 км2
Надм. височина 60 м
Население 296 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24220
Повик. бр. 04347
Портал www.flintbek.de
Местоположба на Шенхорст во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°13′40″N 10°6′20″E / 54.22778° СГШ; 10.10556° ИГД / 54.22778; 10.10556Координати: 54°13′40″N 10°6′20″E / 54.22778° СГШ; 10.10556° ИГД / 54.22778; 10.10556

Шенхорст (германски: Schönhorst) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)