Олденбител

Координати: 54°10′N 9°26′E / 54.167° СГШ; 9.433° ИГД / 54.167; 9.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олденбител
Олденбител
Олденбител
Олденбител
Грб на Олденбител
Олденбител во рамките на Германија
Олденбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Карстен Олроге
Основни податоци
Површина 7,98 км2
Надм. височина 3 м
Население 251 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04872, 04332
Портал www.gemeinde-oldenbuettel.de
Местоположба на Олденбител во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′N 9°26′E / 54.167° СГШ; 9.433° ИГД / 54.167; 9.433

Олденбител (германски: Oldenbüttel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)