Грос Фолштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Фолштет
Водокулата Грос Фолштет
Водокулата Грос Фолштет
Грб на Грос Фолштет
Грос Фолштет is located in Германија
Грос Фолштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Хајнц Фолкман (СДП)
Основни податоци
Површина 9,02 км2
Надм. височина 24 м
Население 978 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24802
Повик. бр. 04305
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Грос Фолштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°13′N 9°52′E / 54.217° СГШ; 9.867° ИГД / 54.217; 9.867Координати: 54°13′N 9°52′E / 54.217° СГШ; 9.867° ИГД / 54.217; 9.867

Грос Фолштет (германски: Groß Vollstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)