Алтенхолц

Координати: 54°24′N 10°8′E / 54.400° СГШ; 10.133° ИГД / 54.400; 10.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенхолц
Велепоседнички дом во Алтенхолц
Велепоседнички дом во Алтенхолц
Велепоседнички дом во Алтенхолц
Грб на Алтенхолц
Алтенхолц во рамките на Германија
Алтенхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Градоначалник Карло Ерих
Основни податоци
Површина 19,03 км2
Надм. височина 18 м
Население 10.021 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 527 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24161
Повик. бр. 0431, 04349
Портал www.altenholz.de
Местоположба на Алтенхолц во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°24′N 10°8′E / 54.400° СГШ; 10.133° ИГД / 54.400; 10.133

Алтенхолц (германски: Altenholz) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Балтичкото Море, околу 20 километри југоисточно од Екернферде и 9 километри северно од Кил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]