Крогаспе

Координати: 54°7′N 9°55′E / 54.117° СГШ; 9.917° ИГД / 54.117; 9.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крогаспе
Крогаспе
Крогаспе
Крогаспе
Грб на Крогаспе
Крогаспе во рамките на Германија
Крогаспе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Хенинг Хорн (KWG)
Основни податоци
Површина 11,82 км2
Надм. височина 27 м
Население 429 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24644
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Крогаспе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°55′E / 54.117° СГШ; 9.917° ИГД / 54.117; 9.917

Крогаспе (германски: Krogaspe) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)