Прејди на содржината

Арпсдорф

Координати: 54°1′N 9°52′E / 54.017° СГШ; 9.867° ИГД / 54.017; 9.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арпсдорф
Грб на Арпсдорф
Арпсдорф во рамките на Германија
Арпсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Петер Томсен
Основни податоци
Површина 12,1 км2
Надм. височина 12 м
Население 270 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24634
Повик. бр. 04324
Портал www.arpsdorf.de
Местоположба на Арпсдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°1′N 9°52′E / 54.017° СГШ; 9.867° ИГД / 54.017; 9.867

Арпсдорф (германски: Arpsdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)