Ендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ендорф
Грб на Ендорф
Ендорф во рамките на Германија
Ендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Хауке Гетч (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,68 км2
Надм. височина 13 м
Население 609 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24647
Повик. бр. 04321
Портал www.ehndorf.de
Местоположба на Ендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°3′12″N 9°53′42″E / 54.05333° СГШ; 9.89500° ИГД / 54.05333; 9.89500Координати: 54°3′12″N 9°53′42″E / 54.05333° СГШ; 9.89500° ИГД / 54.05333; 9.89500

Ендорф (германски: Ehndorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)