Бриге

Координати: 54°11′N 10°4′E / 54.183° СГШ; 10.067° ИГД / 54.183; 10.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бриге
Музеј во Бриге
Музеј во Бриге
Музеј во Бриге
Грб на Бриге
Бриге во рамките на Германија
Бриге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Вернер Кергел
Основни податоци
Површина 7,86 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Бриге во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°11′N 10°4′E / 54.183° СГШ; 10.067° ИГД / 54.183; 10.067

Бриге (германски: Brügge) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)