Лое-Ферден

Координати: 54°19′N 9°31′E / 54.317° СГШ; 9.517° ИГД / 54.317; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лое-Ферден
Грб на Лое-Ферден
Лое-Ферден во рамките на Германија
Лое-Ферден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Гизела Кашнер
Основни податоци
Површина 16,03 км2
Надм. височина 8 м
Население 455 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24806
Повик. бр. 04335
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Лое-Ферден во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′N 9°31′E / 54.317° СГШ; 9.517° ИГД / 54.317; 9.517

Лое-Ферден (германски: Lohe-Föhrden) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)