Хонер Харде

Координати: 54°16′N 9°31′E / 54.267° СГШ; 9.517° ИГД / 54.267; 9.517
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хонер Харде (германски: Hohner Harde) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на околу 10 километри западно од Рендсбург. Седиштето на општинската заедница е во Хон.

Знаме на Хонер Харде

Општинската заедница Хонер Харде се состои од следниве општини:

 1. Баргстал
 2. Брајхолц
 3. Кристијансхолм
 4. Елсдорф-Вестермилен
 5. Фридрихсграбен
 6. Фридрихсхолм
 7. Хамдорф
 8. Хон
 9. Кенигсхигел
 10. Лое-Ферден
 11. Принценмор
 12. Зофинхам

54°16′N 9°31′E / 54.267° СГШ; 9.517° ИГД / 54.267; 9.517