Ицштет (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на општинската заедница во двата окрузи

Ицштет (германски: Itzstedt) — општинска заедница во окрузите Зегеберг и Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Ицштет.

Преглед[уреди | уреди извор]

Таа е една од двете општински заедници (со Големото Пленско Езеро) во Германија која вклучува општини во два различни окрузи, но тука само Тангштет се наоѓа Штормарн.

Единици[уреди | уреди извор]

Општинската заедница Ицштет се состои од следниве општини:

  1. Ицштет
  2. Кајхуде
  3. Нае
  4. Еринг
  5. Зет
  6. Зилфелд
  7. Тангштет (округ Штормарн)