Кисдорф (амт)

Координати: 53°49′01″N 10°01′01″E / 53.817° СГШ; 10.017° ИГД / 53.817; 10.017
Од Википедија — слободната енциклопедија

Кисдорф (германски: Kisdorf) — општинска заедница во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Катендорф.

Грб на Кисдорф

Општинската заедница Кисдорф се состои од следниве општини:

  1. Хитблек
  2. Катендорф
  3. Кисдорф
  4. Ерсдорф
  5. Зиферсхитен
  6. Штруфенхитен
  7. Штуфенборн
  8. Вакендорф II
  9. Винзен

53°49′01″N 10°01′01″E / 53.817° СГШ; 10.017° ИГД / 53.817; 10.017