Јужен Ангелн

Координати: 54°36′00″N 9°34′01″E / 54.600° СГШ; 9.567° ИГД / 54.600; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија

Јужен Ангелн (германски: Südangeln) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Беклунд.

Општинската заедница Јужен Ангелн се состои од следниве општини:

 1. Беклунд
 2. Бродерсби-Голтофт
 3. Хафетофт
 4. Идштет
 5. Клапхолц
 6. Нојберенд
 7. Нибел
 8. Шалби
 1. Штолк
 2. Штруксдорф
 3. Зидерфаренштет
 4. Тарштет
 5. Толк
 6. Твет
 7. Илсби

54°36′00″N 9°34′01″E / 54.600° СГШ; 9.567° ИГД / 54.600; 9.567