Фокбек (амт)

Координати: 54°18′00″N 9°36′00″E / 54.300° СГШ; 9.600° ИГД / 54.300; 9.600
Од Википедија — слободната енциклопедија

Фокбек (германски: Fockbek) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Фокбек.

Општинската заедница Фокбек се состои од следниве општини:

  1. Алт Дуфенштет
  2. Фокбек
  3. Нибел
  4. Рикерт

54°18′00″N 9°36′00″E / 54.300° СГШ; 9.600° ИГД / 54.300; 9.600