Среден Ангелн

Од Википедија — слободната енциклопедија

Среден Ангелн (германски: Mittelangeln) — општинска заедница во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Затруп, дел од општината Мителангелн. Пред 1 јануари 2008 година, кога општината Зеруп се приклучила, општинската заедница се викала Затруп.

Грб на Среден Ангелн

Општинската заедница Среден Ангелн се состои од следниве општини:

  1. Мителангелн
  2. Шнаруп-Тумби
  3. Зеруп

Координати: 54°42′00″ N; 9°34′59″ E / 54.700° СГШ; 9.583° ИГД / 54.700; 9.583