Бад Брамштет-Ланд

Координати: 53°55′07″N 9°53′04″E / 53.91861° СГШ; 9.88444° ИГД / 53.91861; 9.88444
Од Википедија — слободната енциклопедија

Бад Брамштет-Ланд (германски: Bad Bramstedt-Land) — општинска заедница во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Бад Брамштет. Нејзино седиште е градот Бад Брамштет, иако самиот град не е член на истата.

Општинската заедница Бад Брамштет-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Армштет
 2. Бимелен
 3. Борстел
 4. Ферден-Барл
 5. Фулендорф
 6. Гросенаспе
 7. Хаген
 1. Хардебек
 2. Хазенкруг
 3. Хајдмор
 4. Хицхузен
 5. Менкло
 6. Веделброк
 7. Вимерсдорф

53°55′07″N 9°53′04″E / 53.91861° СГШ; 9.88444° ИГД / 53.91861; 9.88444