Гросенаспе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенаспе

Großenaspe

Улица во Гросенаспе
Улица во Гросенаспе
Грб на Гросенаспе
Гросенаспе во рамките на Германија
Гросенаспе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Вили Висер
Основни податоци
Површина 45,62 км2
Надм. височина 33 м
Население 2.989 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24623
Повик. бр. 04320, 04327
Портал http://www.grossenaspe.de
Местоположба на Гросенаспе во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°58′N 9°58′E / 53.967° СГШ; 9.967° ИГД / 53.967; 9.967Координати: 53°58′N 9°58′E / 53.967° СГШ; 9.967° ИГД / 53.967; 9.967

Гросенаспе (германски: Großenaspe) — општина во округот Зегеберг, во покраината Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)