Прејди на содржината

Боштет

Координати: 54°0′32″N 10°1′33″E / 54.00889° СГШ; 10.02583° ИГД / 54.00889; 10.02583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Боштет
Црква во Боштет
Црква во Боштет
Црква во Боштет
Грб на Боштет
Боштет во рамките на Германија
Боштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Боштет-Риклинг
Градоначалник Хартмут Кениг (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,11 км2
Надм. височина 47 м
Население 6.568 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 242 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24598
Повик. бр. 04393
Портал www.boostedt.de
Местоположба на Боштет во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°0′32″N 10°1′33″E / 54.00889° СГШ; 10.02583° ИГД / 54.00889; 10.02583

Боштет (германски: Boostedt) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 50 километри северно од Хамбург и 7 километри јужно од Нојминстер. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Боштет-Риклинг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]