Вестераде

Координати: 53°56′N 10°27′E / 53.933° СГШ; 10.450° ИГД / 53.933; 10.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестераде
Грб на Вестераде
Вестераде во рамките на Германија
Вестераде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Герхард Мелер
Основни податоци
Површина 5,63 км2
Надм. височина 38 м
Население 438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23815
Повик. бр. 04553
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Вестераде во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°56′N 10°27′E / 53.933° СГШ; 10.450° ИГД / 53.933; 10.450

Вестераде (германски: Westerrade) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)