Ицштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ицштет
Зградата на општинската заедница Ицштет
Зградата на општинската заедница Ицштет
Зградата на општинската заедница Ицштет
Грб на Ицштет
Ицштет во рамките на Германија
Ицштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Фрерк Фишер (СДП)
Основни податоци
Површина 7,13 км2
Надм. височина 27 м
Население 2.258 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 317 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23845
Повик. бр. 04535
Портал www.itzstedt.de
Местоположба на Ицштет во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°48′30″N 10°9′30″E / 53.80833° СГШ; 10.15833° ИГД / 53.80833; 10.15833Координати: 53°48′30″N 10°9′30″E / 53.80833° СГШ; 10.15833° ИГД / 53.80833; 10.15833

Ицштет (германски: Itzstedt) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 32 километри североисточно од Хамбург и 17 километри југозападно од Бад Зегеберг. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]