Клајн Ренау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Ренау
Мелница во Клајн Ренау
Мелница во Клајн Ренау
Мелница во Клајн Ренау
Грб на Клајн Ренау
Клајн Ренау во рамките на Германија
Клајн Ренау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Дитрих Хермс (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,53 км2
Надм. височина 28 м
Население 1.762 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 389 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Клајн Ренау во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°57′42″N 10°19′15″E / 53.96167° СГШ; 10.32083° ИГД / 53.96167; 10.32083Координати: 53°57′42″N 10°19′15″E / 53.96167° СГШ; 10.32083° ИГД / 53.96167; 10.32083

Клајн Ренау (германски: Klein Rönnau) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)