Грос Кумерфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Кумерфелд
Влезот во Грос Кумерфелд
Влезот во Грос Кумерфелд
Грб на Грос Кумерфелд
Грос Кумерфелд во рамките на Германија
Грос Кумерфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Боштет-Риклинг
Градоначалник Вилхелм Мелхоф
Основни податоци
Површина 30,18 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.914 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24626
Повик. бр. 04393
Портал www.amt-rickling.de
Местоположба на Грос Кумерфелд во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 54°3′10″N 10°5′25″E / 54.05278° СГШ; 10.09028° ИГД / 54.05278; 10.09028Координати: 54°3′10″N 10°5′25″E / 54.05278° СГШ; 10.09028° ИГД / 54.05278; 10.09028

Грос Кумерфелд (германски: Groß Kummerfeld) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)