Нојенгерс

Координати: 53°54′N 10°23′E / 53.900° СГШ; 10.383° ИГД / 53.900; 10.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенгерс
Грб на Нојенгерс
Нојенгерс во рамките на Германија
Нојенгерс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Петер Ротгарт
Основни податоци
Површина 13,4 км2
Надм. височина 39 м
Население 817 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23818
Повик. бр. 04550
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Нојенгерс во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°54′N 10°23′E / 53.900° СГШ; 10.383° ИГД / 53.900; 10.383

Нојенгерс (германски: Neuengörs) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)