Зет (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зет
Спомен-плоча во Зет
Спомен-плоча во Зет
Спомен-плоча во Зет
Грб на Зет
Зет (Холштајн) во рамките на Германија
Зет (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Марен Шторјохан (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,55 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.914 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 181 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23845
Повик. бр. 04194
Портал www.amt-itzstedt.eu
Местоположба на Зет во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°51′N 10°10′E / 53.850° СГШ; 10.167° ИГД / 53.850; 10.167Координати: 53°51′N 10°10′E / 53.850° СГШ; 10.167° ИГД / 53.850; 10.167

Зет (германски: Seth) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)